Title | Must Be McCafé |
Agency | Cossette |
Campaign | Must Be McCafé |
Advertiser | McDonald's |
Brand | McDonald's |
Date of First Broadcast/Publication | 2024 / 2 |
Business Sector | Restaurants & Fast Food |
Media Type | Television |
Length | |
Advertising Manager | Tracey Cooke |
Advertising Manager | Riona Coller |
Advertising Manager | Matthew Knoepfli |
Advertising Manager | Fernanda Gianone |
Advertising Manager | Alex Silver |
Chief Marketing Officer (CMO) | Alyssa Buetikofer |
Strategy Director | Rebecca Smart |
Marketing Manager | Andrew Mumford |
Marketing Manager | Megan Purcell |
Brand Manager | Moira Heaney |
Campaign Manager | Andréanne Gilbert |
Marketing Manager | Suzanne Grondin |
Marketing Manager | Mélissa Hains |
Consultant | Brenda Surminski |
Strategy Manager | Catherine Gao |
Social Media Team | Nezariel Scott |
Chief Creative Officer | Sabaa Quao |
Executive Creative Director | Andrew Chisholm |
Executive Creative Director | Jason Hill |
Executive Creative Director | Jenna Anderson |
Art Director | Amy O’Neill |
Copywriter | Mike Johnson |
Copywriter | Michael Mehrasa |
Art Director | Yana Vorontsov |
Strategist | Kat Kleon |
Community Manager | Hayley Greene |
Content Producer | Christine Boachie |
Copywriter | Matina Iriotakis |
Design Director | Robyn Hansen |
Design Director | April Tran |
Designer | Luisa Bojaca |
Agency Producer | Lindsay Hann |
Social Media Team | Alicia Roberts |
Social Media Team | Veronica Coles |
Strategy Director | Daniel Cameron |
Strategy Director | Nicole Stanhope |
Managing Director | Bryden McDonald |
Business Director | Terence Jou |
Business Director | Zoe Starkman |
Business Director | Michael Curds |
Business Director | Mike Harris |
Account Lead | Abbey Joy |
Account Lead | Claire Gray |
Account Executive | Sarah Poile |
Production Manager | Tessa Giret |
Media Agency | OMD Toronto |
Media Managing Director | Meredith Menkes |
Media Strategy Director | Samantha Miller |
Media Director | Logan Lindsay |
Media Strategy Director | Dustin Wilson |
Strategist | Jenny Kim |
Strategist | Leah Luzano |
Production Company | Colossale |
Director | Cliqua |
Director | RJ Sanchez |
Director of Photography (DOP) | Nicholas Bupp |
Line Producer | Kegan Sant |
Line Producer | Adrian Cheung |
Executive Producer | Gabe Roussil |
President | Gabe Roussil |
Executive Producer | Vlad Cojocaru |
President | Vlad Cojocaru |
VFX/Post Production | Feather |
Colorist | Tricia Hagoriles |
Flame Artist | Andrew Rofle |
Executive Post Producer | Sara Windrim |
Managing Director | Sara Windrim |
Editing Company | Nimiopere |
Editor | Graham Chisholm |
Assistant Editor | Laura Corredor |
Editorial Company Executive Producer | Paula Hicks |
Music / Sound Design | Human Worldwide |
Music Creative Director | Matthew O'Malley |
Music Creative Director | Gareth Williams |
Music Composer | Matthew O'Malley |
Music Composer | Gareth Williams |
Executive Music Producer | James Wells |