Title | VS Rules |
Agency | Grey and Mediacom |
Campaign | VS |
Advertiser | SK-II |
Brand | SK-II |
Posted | November 2021 |
Business Sector | Skin Care |
Media Type | Web Film |
Length | |
Executive Creative Director | Leo Savage |
Executive Creative Strategy Director | Danni Mohammed |
Executive Creative Business Director | Siddika Dehlvi |
Executive Creative Producer | San Takashima |
Integration Lead | Nathan Wilson |
Creative Strategist and Copywriter | Katie Mulligan |
Executive Account Director | Yukiko Ochiai |
Creative Director | Ashley Chen |
Creative Director | Ken Mitani |
Creative Director | Sudhir Pasumarty |
Production | Imaginary Forces |
Director | Alan Williams |
Producers | Jon Hassell |
Producers | Christine Hernandez |
Writer | Leo Savage |
Writer | Alan Williams |
Story | Leo Savage |
Executive Creative Director | Peter Frankfurt |
Managing Director | Chip Houghton |
Creative Director | Alan Williams |
Executive Producer | Jon Hassell |
Producer | Christine Hernandez |
Design, Animation and Development | Imaginary Forces |
Art Director / CG Lead | Jake Ferguson |
Lead Animation, Character Design | Henry Chang |
Lead Cel Animator | Jahmad Rollins |
Lead Designer | Ella Lee |
Editor | Jeremiah Shuff |
Editor | Lexi Gundalvson |
CG Technical Direction | Meng-Yang Lu |
CG Modeling | Kent Floris |
CG Environment Design, Render and Compositing | Jake Ferguson |
CG Environment Design, Render and Compositing | Isaac Taracks |
CG Environment Design, Render and Compositing | Kiyoon Nam |
CG Environment Design, Render and Compositing | Henry Chang |
CG Environment Design, Render and Compositing | Ned Piyadarakorn |
CG Environment Design, Render and Compositing | John Dougherty |
VFX Animation | Russ Gautier |
Storyboards | Tyler Gibb |
Title Design and Illustration | DaAe Kim |
Additional Design and Motion Testing | Yifan Hu |
Pitch Producer | Aleen Kim |
Production Coordinator | Tucker Reese |
Researcher and Translator | Sakuya Mio |
Motion Capture Animation | Silver Spoons Animation |
Managing Director | Dan Pack |
Motion Capture Director | Peter Collazo |
Character Rigging | Lee Wolland |
Key Character Animation | Matthew Persons |
Producer | Adam Lawson |
Director of Photography (DOP) | Dallas Sterling |
Camera Operator | Zach Voytas |
Underwater Photography | Don King |
1st Assistant Director | Travis Gold |
Production Manager | Ashley Krick |
Production Managers | Tim McKenna |
Production Managers | Stephanie McKenna |
Music | Eclectic |
Music Composer | Robin Stout |
Music Composer | Liam Westbrook |
Music Producer | Simon Elms |
Sound Design Company | Bark Soho |
Sound Mix | Bark Soho |
Sound Designer | James Benn |