Title | Dying Light 2: Stay Human (Trailer) |
Agency | Platige Image |
Campaign | Dying Light 2: Stay Human |
Advertiser | Techland |
Brand | Dying Light 2 |
Date of First Broadcast/Publication | 2022 / 1 |
Business Sector | Video Games/Consoles |
Media Type | Gaming |
Length | |
Production Company | Platige Image |
Writer/Director | Tomek Suwalski |
CG Supervisor | Wojciech Idzi |
Art Director | Jakub Jabłoński |
Technical Director | Przemysław Patyk |
Executive Producer | Piotr Prokop |
CG Producer | Robert Stasz |
Head of Production | Magdalena Machalica |
Head of CG | Bartłomiej Witulski |
Production Assistant | Patrycja Romanowska |
Production Assistant | Anna Zdrojewska |
Department Manager | Agnieszka Ptaszyńska |
Department Manager | Tomasz Wróbel |
Producer | Piotr Gochnio |
Producer | Adrianna Użycka |
Producer | Ariana Jeż |
Producer | Ewa Jaśniak |
Producer | Leksa Gornovitz |
Production Coordinator | Anna Stańczak |
Production Coordinator | Dominika Gwardyńska |
Production Coordinator | Justyna Bobrycka |
Production Coordinator | Maciej Potępa |
Production Coordinator | Maja Kuriata |
Production Coordinator | Marta Krasoń |
Storyboard Artist | Michał Murawski |
Concept | Jakub Jabłoński |
Lead Previz Artist | Dominik Wawrzyniak |
Lead Previz Artist | Tristan Laville |
Previz Artist | Filip Gracki |
Previz Artist | Guillaume Robert |
Previz Artist | Joy Jourdan |
Previz Artist | Laura Suisse |
Previz Artist | Marta Wadecka |
Previz Artist | Michał Kaleniecki |
Previz Artist | Tamas Enyedi |
Previz Artist | Zuzanna Suska |
Lead Motion Capture TD | Grzegorz Mazur |
Junior Motion Capture TD | Mateusz Mazur |
Cast | Maria Jóźwin |
Cast | Emilia Pietras |
Cast | Krzysztof Powałka |
Cast | Adaś Przybylski |
Stunt Supervisor | Maciej Kwiatkowski |
Stunt Supervisor | Kuba Kazikowski |
Stunt Performer | Michał Krzyżkowiak |
Stunt Performer | Lisa Amonte |
Stunt Performer | Joanna Czerniak |
Stunt Performer | Kuba Kazikowski |
Steadycam | Jacek Drofiak |
Steadycam Assistant | Łukasz Patera |
Motion Capture Studio | Studio Bones |
Modeling Lead | Sebastian Lautsch |
CG Modelling | Agnieszka Strzęp |
CG Modelling | Artur Owśnicki |
CG Modelling | Łukasz Kamiński |
CG Modelling | Maciej Hrynyszyn |
CG Modelling | Magdalena Modzelewska |
CG Modelling | Roman Trojanow |
CG Modelling | Szymon Kaszuba |
Set Dresser | Paweł Adamajtis |
Set Dresser | Maciej Sobolewski |
Set Dresser | Mariusz Zastawny |
Set Dresser | Miguel Fonseca |
Set Dresser | Nauzet Naranjo Martin |
Set Dresser | Oguzahan Kar |
Set Dresser | Przemysław Sacharczuk |
Groom | Bassem Shenouda |
Groom | Maciej Hrynyszyn |
Groom | Marcin Kłusek |
Groom | Mirosław Pączkowski |
Groom | Zsofia Nagy |
Lead Character Shading | Piotr Nowacki |
Lead Character Shading | Filip Adamiak |
Lead Character Shading | Łukasz Lesiak |
Lead Character Shading | Piotr Orliński |
Lead Character Shading | Sebastian Deredas |
Lead Rigging TD | Bartłomiej Przybylski |
Lead Rigging TD | Mateusz Matejczyk |
Lead Rigging TD | Olga Bieńko |
Lead Rigging TD | Rafael Mamede Goncalves Vitoratti |
Lead Rigging TD | Robert Chrzanowski |
Lead Character Simulation | Bartosz Miraś |
CFX Artist | Jakub Tyszka |
CFX Artist | Kacper Żuliński |
CFX Artist | Marcin Kłusek |
Lead Animation | Błażej Andrzejewski |
Animation | Adam Zienowicz |
Animation | Franciszek Rzepka |
Animation | Krzysztof Faliński |
Lead FX TD | Michał Firek |
FX TD | Agata Cichosz |
FX TD | Bartosz Miraś |
FX TD | Jarosław Armata |
FX TD | Klaudiusz Wesołowski |
FX TD | Łukasz Sobisz |
FX TD | Marcin Kłusek |
FX TD | Michał Grądziel |
FX TD | Michał Śledź |
Lead Lighting Artist | Przemysław Patyk |
Lead Sequence Lighting Artist | Mateusz Sroka |
Lighting | Artur Wozniak (Platige Image Warsaw) |
Lighting | Magdalena Cichocka |
Lighting | Michał Pancerz |
Lighting | Michał Witek |
Lead DMP | Maciej Biniek |
DMP | Adam Trędowski |
DMP | Igor Firkowski |
DMP | Kamil Murzyn |
DMP | Waldemar Van Deurse |
Compositing Lead | Łukasz Przybytek |
Compositing | Adam Janeczek |
Compositing | Adrian Bałtowski |
Compositing | Dmytro Kolisnyk |
Compositing | Mateusz Węglarz |
Data Wrangler | Ewelina Romejko |
Data Wrangler | Kamil Boryczko |
Data Wrangler | Mateusz Mazur |
Data Wrangler | Piotr Szczepaniak |
Data Wrangler | Rafał Lasyk |
Texture | Oguzhan Kar |
Texture | Sarkhan Hamidov |
Sound Designer | Wojciech Chołaściński |
Sound Producer | Sabina Pająk-Maciaś |
Grade Artist | Piotr Sasim |
Online Artist | Piotr Popielawski |
Online Artist | Paweł Małkowski |
Conform Artist | Michał Własiuk |
CTO | Tomasz Kruszona |
Tech Coordinator | Ewa Mika |
Lead Pipeline TD | Jarosław Zawiśliński |
Tech Pipeline Director | Łukasz Dąbała |
Tech Pipeline Director | Witold Duraj |
Tech Pipeline Director | Tomasz Kurgan |
Tech Pipeline Director | Mateusz Wójt |
Tech Pipeline Director | Michał Rosiński |
Lead Render Wrangler | Rafał Wójcikowski |
Render Wrangler | Kamil Boryczko |
Render Wrangler | Mateusz Mazur |
Render Wrangler | Ewelina Romejko |
Render Wrangler | Rafał Lasyk |
Render Wrangler | Piotr Szczepaniak |
Head of IT | Piotr Getka |
IT | Marcin Maciejewski |
IT | Łukasz Olewniczak |
IT | Jakub Dąbrowski |
IT | Damian Sobczyk |
IT | Kamil Słupecki |
DI Support | Maciej Żak |
DI Support | Kamil Steć |
DI Support | Cezary Musiał |
DI Support | Piotr Dudkiewicz |
Translator | Jan Szelągiewicz |