Title | Fearless Kids Aren't Born, They're Made |
Agency | David&Goliath |
Campaign | Grow Bolder |
Advertiser | Universal Parks & Resorts |
Brand | Universal Parks & Resorts |
Date of First Broadcast/Publication | 2018 / 2 |
Business Sector | Hotels, Resorts |
Media Type | Web Film |
Length | |
Production Company | Ridley Scott Creative Group |
Founder | David Angelo |
Chief Creative Officer | Bobby Pearce |
Executive Creative Director | Ben Purcell |
Art Director | Tracey Chan |
Copywriter | Chris Santaiti |
Director of Broadcast Production | Paul Albanese |
Production Company Producer | Dustin Oliver |
Producer | Sana Bawania |
Director of Business Affairs | Rodney Pizarro |
Business Affairs Manager | Jason DelosSantos |
Account Director | Jamie Simms |
Account Executive | Jenavieve Cazares |
Group Strategy Director | Donesh Olyaie |
Strategist | Justine Basil |
Project Manager | Mike Antonellis |
Director of Digital Production | Peter Bassett |
Digital Producer | Kyle Stein |
Digital Design | Meagan Steinkamp |
UX Designer | John Randall IV |
Programmer | Benjamin Smith |
Programmer | Mariano Echegoyen |
Director | Tobias Granström |
Director of Photography (DOP) | Aril Wretblad |
President | Jules Daly |
Vice President (VP) | Marjie Abrahams |
Executive Producer | Marjie Abrahams |
Head of Production | Elicia Laport |
Production Company Producer | Linda Masse |
Editorial house | Spinach |
Editor | Adam Bright |
Executive Producer | Jonathan Carpio |
Production Company Producer | Patricia Gushikuma |
Lead VFX | JAMM VFX |
Special Effects / VFX | Andy Boyd |
Lead CG | Andy Boyd |
Special Effects / VFX | Jake Montgomery |
Composition | Jake Montgomery |
Flame Artist | Brian Hajek |
Flame Artist | Mark Holden |
Lead CG Lighter | Brian Burke |
CG Artist | Zachary DiMaria |
CG Artist | JT Lawrence |
CG Animator | Asher Edwards |
CG Animator | Les Major |
Executive Producer | Asher Edwards |
Production Company Producer | Ashley Greyson |
Production Coordinator | Justine Pregler |
Raptor VFX | Tippett Studio |
Executive Producer | Paul Grimshaw |
Special Effects / VFX | Matt Jacobs |
Special Effects / VFX | Eric Leven |
Special Effects / VFX | Lee Hahn |
VFX Coordinator | Brenden Hawkins |
CG Supervisor | Brad Fox |
VFX Editor | Joey Santana |
Model Lead | Steve Jubinville |
Paint Lead | John Rader |
Puppet Lead | Eric Jeffery |
Match Move | Devin Breese |
Match Move | Eric Marko |
Animation Supervisor | Tom Gibbons |
Animation/3D | Guido Muzzarelli |
Animation/3D | Nate Ross |
Animation/3D | Lighting TD |
Animation/3D | Lighting TD |
Comp Lead | Ross Nakamura |
Roto | Dave Sullivan |
Color Supervisor | Page Frakes |
Online & Color | MPC |
Colorist | Mark Gothin |
Music | A Hero Rises |
Sound Design Company | Margarita Mix |
Sound Engineer | Nathan Dubin |
Executive Producer | Michele Millard |