Title | #MeToo |
Agency | Deutsch NY |
Campaign | #MeToo |
Advertiser | Me Too Movement/Girls for Gender Equity |
Brand | Girls for Gender Equity |
Posted | April 2019 |
Business Sector | Institutional/Public Interest/Non-Profit Org. |
Media Type | Web Film |
Length | |
Sound | 740 Sound Design & Mix |
Music Company / Composer | Duotone Audio Group |
Sound Design Company | Duotone Audio Group |
Founder | Tarana Burke |
Chief Strategist (Girls for Gender Equity) | Tarana Burke |
Managing Partner | Mervyn Marcano |
Communication + Engagement (Blackbird) | Mervyn Marcano |
Chief Creative Officer North America | Pete Favat |
EVP Executive Creative Director | Jorge Calleja |
Art Director | Jorge Calleja |
EVP Head of Design | Adhemas Batista |
Creative Director | Carmen Love |
Copywriter | Chelsea Curry |
Art Director | Katie Dittman |
Chief Strategy Officer | Kelsey Hodgkin |
SVP Executive Producer | Mary Ellen Duggan |
SVP Executive Integrated Producer | Margaret Nickerson |
Senior Integrated Producer | Jesse Pugh Ferguson |
SVP Director of Integrated Business Affairs | Gabriela Farias |
SVP Director of Traffic Operations | Carie Bonillo |
Senior Integrated Business Affairs | Saeyoung Kim |
President Deutsch Los Angeles | Kim Getty |
EVP Group Account Director | Montse Barenna |
Vice President (VP) | Acacia May |
Director of Experience | Acacia May |
Account Supervisor | Nissa Gutierrez |
VP Director of Communications | Mikaela Liboro |
PR manager | Karina Brennan |
Sound | Steelhead |
Audio Engineer | Cayce Sylvester |
Managing Director | Ted Markovic |
Executive Producer | Adam Becht |
Terry Miglin | |
Production Company Producer | Patrick Lewis |
Mixer | Chris Pinkston |
Executive Producer | Scott Ganary |
Production Company Producer | Jeff Martin |
Assistant Mixer | Will Pugh |
Mix Engineer | Tom Paolantonio |
Mix Engineer | Matt Miller |
Assistant Mixer | Lisa Mermelstein |
Executive Producer | Susie Boyajan |
Production Company Producer | Kayla Phungglan |
Director | Pedro Lavin |
Designer | Pedro Lavin |
Animation Director | Marika Cowan |
Designer | Marika Cowan |
Animation/3D | Mayukh Goswami |
Music Composer | Sean Wehrli |
Executive Producer | Lydia Holness |
Production Company Producer | Jodi Kraushar |
Production Company Producer | Nyenye Kitchings |
Animation/3D | Mayukh Goswami |
Music Composer | Sean Wehrli |
Production Company Producer | Jodi Kraushar |
Production Company Producer | Nyenye Kitchings |
Production Company | Hornet |
Director | Natalie Labarre |
Executive Producer | Hana Shimizu |
Head of Production | Sang-Jin Bae |
Development Producer | Kristin Labriola |
Senior Producer | Cathy Kwan |
Editor | Stephanie Andreou |
Production Coordinator | Riley Spencer |
Storyboard Artist | Natalie Labarre |
Animator | Natalie Labarre |
Animator | Sami Healy |
Animator | Sara Litzenberger |
Composition | Mike Luzzi |
Animation/3D | Angela de Vito |
Animation/3D | Natalie Labarre |
Animation/3D | Sami Healy |
Animation/3D | Sara Litzenberger |
Animation Interns | Andres Padilla |
Animation Interns | Ella Dobson |
Animation Interns | Kathleen Gleeson |
Animation Interns | Seongjin Yoon |
Music Composer | Ted Wiggin |
Design Studio | Elastic |
Creative Supervision | Heidi Berg |
Creative Supervision | Lisa Bolan |
Type Designer | Benjamin Woodlock |
Animation/3D | Steven Biggert |
Animation/3D | Earl Burnley |
Animation/3D | Alex Silver |
Cel Animation | Michael Relth |
Cel Animation | Jahmad Rollins |
Editor | Rachel Fowler |
Senior Producer | Paul Makowski |
Head of Production | Kate Berry |
Executive Producer | Luke Colson |
Managing Director | Jennifer Sofio-Hall |
Executive Creative Director Partner | Brien Holman |
Executive Director Brand Partnerships Partner | Jayson Whitmore |
Managing Director Partner | Jen Lucero |
Art Director | Juliet Park |
Art Director | Heather-Lynn Aquino |
Executive Producer | Heather-Lynn Aquino |
Executive Producer | Rhys Demery |
Head of Production | Eric Zapakin |
Music | Doutone |
Managing Director | David Leinheardt |
Executive Producer | Ross Hopman |
Production Company Producer | Gio Lobato |
Sound Designer | Juan Aboites |
Sound Designer | Andy Green |
Executive Producer | Greg Tiefenbrun |
Audio Post | Greg Tiefenbrun |
Musicology | Dan Dixon |