Title | Crave Rider- ‘Watch Party’ |
Agency | Deutsch |
Campaign | Crave Rider |
Advertiser | Dr Pepper Snapple Group Inc. |
Brand | Dr Pepper |
Date of First Broadcast/Publication | 2017 / 3 |
Business Sector | Soft Drinks, Tonics |
Media Type | Television |
Length | |
Music Agency | MassiveMusic |
Marketing Director | Jaxie Alt |
VP, Brand Marketing & Content (Dr Pepper & Crush) | Derek Dabrowski |
Manager, Creative Content | Amanda Breaux |
Manager, Brand Marketing | Stefanie Conrad |
Chief Creative Officer | Pete Favat |
Chief Creative Officer | Jason Bagley |
Executive Creative Director | Brett Craig |
Creative Director | Ryan Lehr |
Creative Director | Erick Mangali |
Art Director | Curtis Petraglia |
Copywriter | Andrew Kong |
Director of Integrated Production | Vic Palumbo |
Executive Integrated Producer | Megan Meloth |
Integrated Producer | Lucy Herzog |
Concept | Samantha Barbera |
Account Director | Adam Graves |
Account Director | Helen Murray |
Account Director | Taylor Reid |
Account Executive | Jonathan King |
Executive Planning Director | Jeffrey Blish |
Group Planning Director | Mitch Polatin |
Account Planner | Sabena Suri |
Director of Integrated Business Affairs | Abilino Guillermo |
Business Affairs Manager | Teri Donner |
Broadcast Traffic | Carie Bonillo |
Broadcast Traffic | Daniel Gerena |
Production Company | Smith & Jones |
Director | Ulf Ulf Johansson |
Executive Producer | Philippa Smith |
Executive Assistant | Tori King |
Production Manager | Natalie Isaac |
Editing Company | Cut + Run |
Editor | Frank Effron |
Assistant Editor | Kelly Henson |
Managing Director | Michelle Eskin |
Executive Producer | Amburr Amburr Farls |
Producer | Emilie Talermo |
Special Effects / VFX | MPC |
Executive Producer | Karen Anderson |
Creative Director | Michael Gregory |
Production Company Producer | Nicole Saccardi |
Coordinator | Dori Sharvit |
Colorist | Ricky Gausis |
2D Lead | Jim Spratling |
CG Lead | Clement Renaudin |
Music Composer | gustavo bellon |
Music Composer | Toya Drechsler |
Flame Artist | Andre Arevalo |
FX | Steve Blakey |
FX | Alvaro Segura |
FX | Cameron Walser |
FX | Christian Gallagher |
FX | Nate Lapinski |
Lighting Director / Lighting | Denis Gauthier |
Lighting Director / Lighting | David White |
Tracker | Ted Abeyta |
Shoot Producer | Amy Richardson |
VFX Artist | Alex Lovejoy |
Creative Director | Tim Adams |
Creative Director | Ben Einziger |
Executive Producer | Kiki McDaniel |
Audio | Lime Studios |
3D Lighting Lead | Rune Holst Månsson |