Title | GOATbusters |
Agency | TBWA\Chiat\Day Los Angeles |
Campaign | GOATbusters |
Advertiser | DirecTV, Inc. |
Brand | DIRECTV Stream |
Date of First Broadcast/Publication | 2022 / 4 |
Business Sector | Online Leisure & Entertainment Services |
Media Type | Television |
Length | |
Production Company | O Positive |
Chief Creative Officer | Renato Fernandez |
Group Creative Director | Jason Karley |
Creative Director | Mark Winters |
Creative Director | Bryan Buckley |
Senior Copywriter | Tyler Archibald |
Senior Art Director | Will Holmes |
Junior Art Director | Andrew Bae |
Head of Art | Bruno Regalo |
Senior Designer | Jake Skirving |
Junior Designer | Andrea Nazario |
Director of Content Production | Guia Iacomin |
Senior Producer | Alicia Portner |
Executive Art Producer | Dena Moore |
Senior Art Producer | Elisabeth Fried |
Art Producer | Ryan McDonald |
Chief Strategy Officer | Jen Costello |
Group Strategy Director | Jesse Unger |
Senior Strategist | Laura Gorder |
Junior Strategist | Hannah Schweitzer |
Director | Jim Jenkins |
Executive Producer | Ralph Laucella |
Producer | Marc Grill |
Head of Production | Devon Clark |
Director of Photography (DOP) | Gyula Pados |
Production Designer | Jason Edmonds |
Art Director | Greg McCollum |
Costume | Michelle Martini |
Editing Company | Arcade Edit |
Editor | Geoff Hounsell |
Assistant Editor | Paulo Miramontes |
Editorial Producer | Alexa Atkin |
Editorial Producer | Tom Barnett |
Editorial Company Executive Producer | Crissy DeSimone |
VFX Company | The Mill LA |
VFX Executive Creative Director | Nathan Kane |
Shoot Supervisor | James Mulholland |
VFX Executive Producer | Clairellen Wallin |
VFX Senior Producer | Jack Williams |
VFX Producer | Chanelle Larios |
Production Coordinator | Kyla Graham |
Production support | Siggy Chojnacki |
3D Lead Artist | Justin Kurtz |
3D Lead Artist | Yong Chan Kim |
2D Lead | Andre Vidal |
2D Lead | Krissy Nordella |
2D Artist | Jay Lee |
2D Artist | Jeeun Lee |
2D Artist | Yoon-sun Bae |
2D Artist | Hailey Akashian |
2D Artist | Felipe Passarani |
2D Artist | Rajesh Kaushik |
2D Artist | Noah Catan |
2D Artist | Jiin You |
Animation Lead | John Wilson |
Animation | Jessica Castillo |
Finished Artist | Matt McDonald |
Finished Artist | Anton Anderson |
Graphic Animation Art Director | James Van Den Elshout |
Designer | Chris Szeto |
Concept Designer | Maxim Kozhevnikov |
Audio Post Production | String & Tins |
Sound Designer | Culum Simpson |
Sound Designer | Joe Wilkinson |
Audio | Cobblestone |
Sound Producer | Laura-Leigh Smith |
Music | Walker Music |
Executive Producer, Music | Sara Matarazzo |
Executive Producer, Music | Stephanie Pigott |
Music Senior Producer | Danielle Soury |
Mix Company | Lime Studios |
Mixer | Matt Miller |
Assistant Mixer | Ian Connie |
Executive Producer, Mix | Susie Boyajan |
Production Company | STALKR |
Digital Artist | Diego Speroni |
Assistant Digital Artist | Francisco Speroni |
Digital Producer | Freddy Fabris |