Title | Lifelong Buffalo Bills Fan |
Agency | Wieden + Kennedy |
Campaign | Lifelong Buffalo Bills Fan |
Advertiser | Visa |
Brand | Visa |
Date of First Broadcast/Publication | 2023 / 9 |
Business Sector | Credit Cards |
Media Type | Television |
Length | |
Editing Company | Final Cut |
VFX Company | Significant Others |
Global Chief Creative Officer | Karl Liebermann |
Chief Creative Officer | Azsa West |
Creative Director | Matthew Carroll |
Creative Director | Edward Harrison |
Art Director | Liam McKay |
Copywriter | Will Curtis |
Head of Production | Orlee Tatarka |
Executive Agency Producer | Robert Saxon |
Senior Agency Producer | Paul Golubovich |
Design Director | David Trujillo |
Senior Design Producer | Lis Parker |
Motion Lead | Jeff Ackley |
Motion Lead | Adam Sirkin |
Motion Designer | Ryan Jacobson |
Motion Designer | David Mellor |
Group Strategy Director | Amy Lindblade |
Strategy Director | Patrick Cooper |
Strategist | Keiko Schnelle |
Production Company | Prettybird |
Director | A.V. Rockwell |
Executive Producer | Suzanne Hargrove |
Director of Production | Tracy Hauser |
Line Producer | Matt Wensinger |
DP | Rina Yang |
Production Designer / Art Director | Kai Boydell |
1st AD | Lily Garcia |
Editor | Jim Helton |
Assistant Editor | Megan Marie Connolly |
Assistant Editor | Elijah hermitt |
Managing Director | Justin Brukman |
Editorial Company Executive Producer | Suzy Ramirez |
Head of Production | Rebecca Mitchell |
Editorial Producer | Miles Barfield |
VFX Managing Director | Justin Brukman |
VFX Executive Producer | Alyssa St. Vincent |
VFX Executive Creative Director | Dirk Greene |
Flame Artist | Nicholas Renaudeau |
Head of Design | Phil Brooks |
VFX Assistant | Jacob Williams |
VFX Producer | Kyla Amols |
Production Coordinator | Hoa Vu |
Color Grade Company | Trafik |
Senior Colorist | Daniel De Vue |
Color Assist | Monica Escalante |
Color Producer | Julian King |
Music | New Math |
Executive Music Producer | Kala Sherman |
Music Creative Director | Raymond Loewy |
Music Creative Director | David Wittman |
Music Composer | Dan Sammartano |
Sound Design Company | Machine |
Sound Designer | Michalis Anthis |
Executive Sound Producer | Matej Obreskovic |