Title | Sneakers |
Agency | Droga5 |
Campaign | More of Life Brought to Life |
Advertiser | The New York Times Company |
Brand | The New York Times |
Date of First Broadcast/Publication | 2023 / 4 |
Business Sector | Newspapers, Magazines, Books |
Media Type | Television |
Length | |
Post Production | The Mill New York |
Chief Creative Officer | Scott Bell |
Executive Creative Director | Laurie Howell |
Executive Creative Director | Toby Treyer-Evans |
Copywriter | Sara Muchnick |
Art Director | Ben Muckensturm |
Copywriter | Aaron Araya |
Art Director | Ross Weaver |
Copywriter | Ian Hart |
Art Director | Charlotte Simons |
Designer | Melanie Reichert |
Head of Production | Ruben Mercadal |
Agency Producer | Kyla Bridge |
Agency Producer | Patrick Wood |
Agency Producer | Harit Muttreja |
Business Affairs Manager | Dan Simonetti |
Business Affairs Manager | Ann-Marie Turbitt |
Traffic Team | Mary Thornton |
Account Director | Lea Mastroberti (Spagias) |
Account Director | Colby Burlingame |
Account Manager | Collin Wolf |
Chief Strategy Officer | Harry Román-Torres |
Chief Strategy Officer | Colleen Leddy |
Strategy Director | Keir Moreano |
Strategy Director | Claudia Vitarelli |
Strategy Director | Justin Schneider |
Strategy Director | Ty Matsunaga |
Media Manager | Ben Nilsen |
Strategist | Moi Lee |
Project Manager | Skye Harper |
Project Manager | Karen Tshimanga |
Production Company | BONAPARTE |
Director | Mackenzie Sheppard |
Managing Partner | Nico Kries |
Managing Partner | Philip Töpfer |
Producer | Jana Reinermann |
Director's Rep | Michael Gugger |
Assistant Director | Rico Noël |
Coordinator | Aratrika Das |
Motion Designer | Alex Vozar |
2nd AD | Troy Levin |
Production Assistant | Johanna Katz |
Production Assistant | Julian Mathieu |
Research & Development | Jess Lipington |
Research & Development | Marisa Nuxoll |
Data Analyst | Cora Ge |
Data Analyst | Vivienne Makumbirofa |
Data Analyst | Sarah Masete |
Data Analyst | Julia Tham |
Production Company | ProdCo |
Editor | David Gesslbauer |
Editor | András Guti |
Editor | Shane Lester |
Editor | Søren Schneider |
Cameraman | Maximilian Elske |
3D Artist | Lukas Hertlein |
3D Artist | DEVEROE |
3D Artist | Sarah Masete |
Executive Post Producer | Chris Connolly |
Post-production Producer | Kyla Graham |
Post Art Director | Laura Nash |
Designer | Chris Rodriguez |
Designer | Evan Bech |
2D Lead | Anton Anderson |
2D Lead | Yoon-sun Bae |
Compositing | Luke Bedillion |
Assistant Editor | Joseph Zappulla |
Music / Sound Design | Wave Studios |
Executive Producer | Vicky Ferraro |
Sound Producer | Eleni Giannopolous |
Sound Engineer | Aaron Reynolds |
Music | KO Music |
Music Composer | Philip Kay |
Music Producer | Andy Oskwarek |