Title | “ALL V SOME” - DIRECTV |
Agency | BBDO New York |
Campaign | DIRECTV |
Advertiser | DirecTV, Inc. |
Brand | DirecTV |
Date of First Broadcast/Publication | 2017 / 8 |
Business Sector | Media, Publishing & Production |
Media Type | Web Film |
Length | |
Audio Finishing | Sonic Union |
Executive Music Producer | Melissa Chester |
Chief Creative Officer | Greg Hahn |
Managing Director | Doug Walker |
Associate Creative Director | Chris Cannon |
VFX Supervisor / 3D Lead Artist | Christian Nielsen |
Executive Producer | Gina Pagano |
Production Designer (Social) | Craig Reynolds |
Head of Production | Jay Veal |
Head of Production | Karen O'Brien |
Telecine | Tim Masick |
Telecine | Fergus McCall |
Creative Director | Dan Kenneally |
Sound Engineer | Steve Rosen |
Executive Producer | Bryce Edwards |
Director of Photography (DOP) | Wyatt Troll |
Sound Design Company | Brian Emrich |
Producer | Rochelle Brown |
Creative Director | Kevin Mulroy |
Associate Creative Director | Allison Baker |
Director of Photography (DOP) | Lasse Frank |
Production Designer | Brock Houghton |
Executive Producer | Jessica Coccaro |
Telecine | Company 3 |
Managing Director | Shawn Lacy |
Group Executive Producer | Julie Collins |
Director | Andreas Nilsson |
Editor | Ryan Steele |
Producer | Katie Porter |
Producer | Abi Klimaszewska |
Head of Production | Rachel Glaub |
Executive Producer | Rachael Trillo |
Editor | Gavin Cutler |
Assistant Editor | Pamela Petruski |
Editor | Pamela Petruski |
Executive Producer | Holly Vega |
VFX Artist | Blake Druery |
Head of Production | Mercedes Allen-Sarria |
Color Producer | Evan Bauer |
Lead VFX | Jimmy Bullard |
VFX / Finishing | The Mill |
Telecine | The Mill |
Head of Production | Peter Owen |
Group Account Director | Allie Clark |
Account Director | Andrew Woodruff |
Business Manager | Ashley Lipham |
Business Manager (Social) | Meg Foley |
Integrated Talent Supervisor | Dawn McCormick |
Producer | Tabitha Ozturk |
Account Executive | Julia Siminini |
Director (Social) | Clay Weiner |
Assistant Editor | Zach Patten |
Sound Engineer | Dave Wolf |
Color Coordinator | Mandy Stauffer |
Additional Graphics | Spontaneous |
Production Company | Biscuit Filmworks |
Audio Finishing | Mr. Bronx Audio Post |
Editing Company | Mackcut |