Title | Rocket Car |
Agency | Wieden + Kennedy |
Campaign | #smellegendary |
Advertiser | Procter & Gamble |
Brand | Old Spice |
Posted | April 2016 |
Business Sector | Deodorants |
Media Type | Television |
Length | |
Sound Design Company | MacKenzie Cutler |
Executive Creative Director | Mark Fitzloff |
Executive Creative Director | Joe Staples |
Creative Director | Jason Bagley |
Creative Director | Craig Allen |
Art Director | Matt Sorrell |
Creative Team | Jarrod Higgins |
Producer | Lindsay Reed |
Production Company Producer | Monica Ranes |
Account Supervisor | Liam Doherty |
Head of Production | Ben Grylewicz |
Production Company | Biscuit Filmworks |
Production Company | Revolver |
Director | Steve Rogers |
Executive Producer | Holly Vega |
Managing Director | Shawn Lacy |
Production Company Producer | Pip Smart |
Director of Photography (DOP) | Mandy Walker |
Production Designer | Leon Morland |
Editorial | Mackenzie & Cutler |
Executive Producer | Sasha Hirschfeld |
Editor | Gavin Cutler |
Assistant Editor | Brendan Hogan |
Special Effects / VFX | The Mill |
Executive Producer | Enca Kaul |
Special Effects / VFX | Tim Davies |
Production Company Producer | Dan Roberts |
3D Lead Artist | Tom Graham |
3D Lead Artist | Phill Mayer |
3D Lead Artist | Hartwell Durfor |
3D Lead Artist | Kenzie Chen |
3D Lead Artist | Yorie Kumalasari |
3D Lead Artist | Brett Angelillis |
3D Lead Artist | Mike DiNocco |
3D Lead Artist | Katie Yancey |
3D Lead Artist | Blake Guest |
3D Lead Artist | Jenna Kind |
3D Lead Artist | Monique Espinoza |
3D Lead Artist | Steven Olson |
3D Lead Artist | Milton Ramirez |
2D Artist | John Price |
2D Artist | Robert Murdock |
2D Artist | Don Kim |
2D Artist | Dag Ivarsoy |
2D Artist | Jeff Langlois |
2D Artist | Ashely Forbito |
2D Artist | Adam Lambert |
2D Artist | Daniel Thuresson |
2D Artist | Tim Robbins |
Art Department | Brett Lopinsky |
Art Department | Laurence Konishi |
Art Department | Kelsey Napier |
3D Lead Artist | John Leonti |
Colorization | The Mill |
Artist | Adam Scott |
Colorist | Thatcher Peterson |
Color Producer | Antonio Hardy |
Color Coordinator | Diane Valera |
Sound Design Company | Barking Owl |
Sound Designer | Sam Shaffer |
Sound Designer | Michael Anastasi |
Mix | Lime Studios |
Sound Engineer | Samuel Casas |
Sound Engineer | Mark Nieto |
Executive Producer | Susie Boyajan |