Title | Doritos Blaze vs. MTN DEW ICE |
Agency | Goodby Silverstein & Partners |
Campaign | Doritos + Mountain Dew |
Advertiser | PepsiCo Inc. |
Brand | Doritos + Mountain Dew |
Posted | April 2018 |
Business Sector | Food |
Media Type | Others |
Length | |
Chief Creative Officer | Margaret Johnson |
Associate Creative Director | Laura Petruccelli |
Associate Creative Director | Rohan Cooke |
Art Director | Ryan Tovani |
Copywriter | Caroline Cappelli |
Social | Michael Kang |
Social | Matt Casey |
Director of Broadcast Production | Tod Puckett |
Executive Producer | Leila Gage |
Agency Producer | Christina Wells |
Group Brand Strategy Director | Ralph Paone |
Brand Strategy Director | Hayley Pardoe |
Brand Strategy Director | Junior Communication Strategist |
Director of Business Affairs | Judy Ybarra |
Business Affairs Manager | Chrissy Shearer |
Managing Partner | Brian McPherson |
Account Director | Meredith Williams |
Account Director | Chris Nilsen |
Account Manager | Ariel Berk |
Assistant Account Manager | Livia Biedermann |
Community Manager | Kristine Ciardello |
Print Producer | Noah Dasho |
Photographer | Quinn Gravier |
Production | RESET Content |
Director | Nabil |
Director of Photography (DOP) | Dariusz Wolski |
Managing Partner | Dave Morrison |
Executive Producer | Deannie O |
Production Company Producer | Jessica Lee |
Editing Company | Rock Paper Scissors |
Editor | Damion Clayton |
Assistant Editor | Mike Spagnoli |
Production Company Producer | Dina Ciccotello |
Head of Production | Shada Shariatzadeh |
Executive Producer | Rana Martin |
Managing Director | Linda Carlson |
Managing Director | Jennifer Sofio Hall |
Special Effects / VFX | The Mill |
Executive Producer | Enca Kaul |
Production Company Producer | Hillary Thomas |
Production Coordinator | Mary Mondrus |
Shoot Supervisor | Edward Shires |
Creative Director | Tara Demarco |
2D Lead | Tara Demarco |
3D Lead Artist | Shaun Comly |
2D Artist | Rob Winfield |
2D Artist | Elad Offer |
2D Artist | Mandy Sorenson |
2D Artist | Peter Sidoriak |
2D Artist | Yukiko Ishiwata |
2D Artist | Chris Hunsberger |
2D Artist | Chistel Hazard |
2D Artist | Kai Chun Tsai |
2D Artist | Tim Robbins |
3D Animation | Daniel Stern |
3D Animation | Charles Storniolo |
3D Animation | Daniel Soo |
3D Animation | Jason Kim |
3D Animation | Benjamin Chan |
3D Animation | Jinguang Huang |
3D Animation | Lamarcus Harvey |
3D Animation | Michael Lori |
3D Animation | Danny Garcia |
3D Animation | Alice Panek |
3D Animation | Elizabeth Hammer |
Matte Painting | Itai Muller |
Matte Painting | Bill Mather |
Matte Painting | Roger Kupelian |
Colorization | Company 3 |
Colorization | Dave Hussey |
Colorization | Natasha Uppal |
Sound Design Company | Michael Anastasi |
Sound Design Company | Kai Paquin |
Mixer | Joel Waters |
Audio Assistant | Chris Nungary |
Executive Producer | Susie Boyajan |
Production Company Producer | Kayla Phungglan |
Creative Director | Mike Landry |
Executive Producer | John Dutton |
Executive Producer | Luke Dillon |
2D Animation | Nick Bizzack |
Sound | Nic DeMatteo |