Title | Moon |
Agency | Droga5 |
Campaign | Keep it Interesante |
Advertiser | Heineken |
Brand | Dos Equis |
Date of First Broadcast/Publication | 2018 / 3 |
Business Sector | Beers, Ciders, Lagers |
Media Type | Television |
Length | |
Editing Company | Whitehouse Post |
Creative Chairman | David Droga |
Executive Creative Director | Scott Bell |
Creative Director | Ryan Raab |
Copywriter | Ryan Snyder |
Art Director | Katie Willis |
Copywriter | Jenny Yoon |
Art Director | Maria Kouninski |
Group Design Director | Devin Croda |
Designer | Erin Wilson |
Creative Technology Director | Brian Moore |
Creative technologist | Chloe Karayiannis |
Creative technologist | Danielle Clemons |
Chief Creation Officer | Sally-Ann Dale |
Co-Director of Film Production | Jesse Brihn |
Executive Producer | Rebecca Wilmer |
Associate Producer | Phillip Cheng |
Associate Producer | Carlos Valdivia |
Music Supervision | Mike Ladman |
Director of Business Affairs | Jocelyn Howard |
Business Affairs Manager | Whitney Vose |
Business Talent Manager | Dino Spanakis |
Traffic Manager | Wendy Kaplan |
Co-Director of Interactive Production | Tasha Cronin |
Senior Producer | Andrew Puzzuoli |
Director of Print Services | Rob Lugo |
Production Company Producer | Ariel Wakasa-Gonzalez |
Group Strategy Director | Ramón Jiménez |
Strategy Director | Nick Maschmeyer |
Strategist | Alex Cohen |
Communications Strategy Director | Yan Wang |
Communications Strategist | Clark Cofer |
Data Strategist | Joshua Gordon |
Head of Account Management | Dan Gonda |
Account Director | Edward Rogers |
Account Director | Celeste Pulman |
Account Director | Bradley Allen |
Account Supervisor | Taylor Berry |
Associate Account Manager | Kenzie Grubbs |
Project Manager | Hillary Jordan |
Legal | Sarah Fox |
Legal | Zachary Werner |
Senior Brand Manager | Quinn Kilbury |
Brand Director | Karla Flores |
Brand Manager | Hannah Dray |
Brand Manager | Lindsay Certilman |
Brand Manager | David Smith |
Production Company | MJZ |
Director | Tom Kuntz |
Director of Photography (DOP) | Bradford Young |
Executive Producer | Eriks Krumins |
Production Company Producer | Emily Skinner |
Editor | Alaster Jordan |
Assistant Editor | Alejandro Villagran |
Assistant Editor | Sam Ommen |
Executive Producer | Caitlin Grady |
Production Company Producer | Nick Crane |
Post Production | Smoke and Mirrors |
Executive Producer | Steve Intrabartola |
Production Company Producer | Krystle Timm |
CG Director | Michael Donovan |
Lead Flame Artist | Dino Tsaousis |
Colorization | CO3 |
Executive Producer | Ashley McKim |
Senior Producer | Katie Andrews |
Colorist | Stefan Sonnenfeld |
Sound | Gramercy Park studios |
Audio Engineer | Chris Afzal |
Audio Engineer | Collin Blendell |
Audio Engineer | Vicky Ferraro |
Production Company Producer | Laura Goerhrke |