Title | Right on Tracks: Step Up |
Agency | Nexus Studios + 72andSunny New York |
Campaign | Right on Tracks |
Advertiser | General Mills |
Brand | Cheerios |
Posted | April 2020 |
Business Sector | Food |
Media Type | Others |
Length | |
Agency | 72andSunny NY |
72andSunny NY Executive Creative Director | Justine Armour |
72andSunny NY Creative Director | Devon Hong |
72andSunny NY Senior Writer | Eric Dennis |
72andSunny NY Senior Writer | Hunter Fine |
72andSunny NY Senior Designer | Gustavo Dao |
72andSunny NY Senior Designer | Jon Randazzo |
72andSunny NY Group Brand Director | Sveta Doucet |
72andSunny NY Brand Director | Caitlin Patrick |
72andSunny NY Brand Director | Alexia Schwartz |
72andSunny NY Brand Manager | Dylan Levy |
72andSunny NY Brand Manager | Blake Eisenberg |
72andSunny NY Brand Coordinator | Anne MacKay |
72andSunny NY Director of Production | Lora Schulson |
72andSunny NY EP Interactive | Vishal Dheiman |
72andSunny NY EP Film | Julia Lafferty |
72andSunny NY Producer | Samira Mostofi |
72andSunny NY Interactive Producer | Erica Kirsch |
72andSunny NY Sr Partnerships & Legal | Marissa Burnett |
Production Company | Nexus Studios |
ECD / Co-Founder | Chris O'Reilly |
Director | Johnny Kelly |
Senior Producer | Isobel Conroy |
Production Manager | Rebecca Archer |
Lead / Supervisor | Mark Davies |
Character Design | Nous Vous |
Environment Design | Callum Strachan |
1st Assistant Director | George Cassavetti |
Director of Photography (DOP) | Matthew Day |
Camera Assistant | Toby Goodyear |
DIT | Matthew Hutchings |
Gaffer | Max Halstead |
Puppet and Set Fabrication | Andy Gent |
Art Department | Marina Ralph |
Art Department | Mich Chippington |
Art Department | Robin Jackson |
Art Department | Nadine Patterson |
Art Department | Colin Armitage |
Art Department | Peter le Pard |
Art Department | Tom Sinden |
Art Department | Maggie Hayden |
Art Department | Nathalie Ellner |
Art Department | Jade Gerrard |
Art Department | Ola Kucharska |
Art Department | Sofia Serrano |
Lead Puppeteer | Matthew Cooper |
Assistant Puppeteer | Molly Freeman |
CRS Studio Manager | Elizabeth Day |
CRS Studio Manager | Jen Newman |
BTS Cameraman | James Alexander |
Catering | Cissi Hammarborg |
2D Animation | Alasdair Brotherston |
Compositing / Tracking | Chris Glew |
Compositing / Tracking | Ewelina Freuer |
Compositing / Tracking | Gareth Tredrea |
Compositing / Tracking | German Diez |
Compositing / Tracking | Gökçecan Gürsoy |
Compositing / Tracking | Ken Hau |
Compositing / Tracking | Peter Bailey |
Compositing / Tracking | Robin Yoojin Rhee |
Editor | David Slade |
Music | Walter Martin |
Jessica Dierauer | |
Sound Design and Mix | Mark Hills @ Factory |
Special Thanks | Elizabeth Day |