Title | Conga Feat. You |
Agency | BBDO New York |
Campaign | Conga Feat. You |
Advertiser | Bacardi |
Brand | Bacardi |
Posted | October 2021 |
Business Sector | Spirits, Fortified Wines |
Media Type | Music Video |
Length | |
Audio Post Production | Sonic Union |
Chief Marketing Officer (CMO) | John Burke |
SVP, Marketing | Ned Duggan |
Global Digital and Brand Communications, VP | Laila Mignoni |
Global Creative Development Manager | Avril Nunez |
Chief Creative Officer | David Lubars |
Executive Creative Director | Marcos Kotlhar |
Executive Creative Director | Danilo Boer |
Executive Creative Director | Alex Booker |
Executive Creative Director | Philip Sicklinger |
Creative Director | Taylor Marsh |
Associate Creative Director | Marjorie Vardo |
Senior Designer | Jason Wong |
Senior Designer | Azusa Kobayashi |
Project Director | Noreen Masih |
Head of Integrated Production | David Rolfe |
Head of Content Operations | Yamaris Leon |
Head of Content Operations | Andrew Nam Chul Osborne |
Executive Producer | Katie Harris |
Production Manager | Tatiana Lanier |
Head of Digital | James Young |
Interactive producer | Philip Peker |
VP, Production Services Director | Jessica Nugent |
VP, Broadcast Business Affairs | Kathy Bannon |
Senior Music Producer | Julia Millison |
Talent Services Manager | Pamela Smith |
Global Chief Marketing Officer | Crystal Rix |
Managing Director | Steven Panariello |
SVP, Account Director | Josh Goodman |
VP, Account Director | Meghan Wood |
Account Director | Joshua Freeland |
Senior Social Manager | Clare McGough |
Account Executive | Aimee Chimera |
VP, Strategy Director | Zach Kula |
VP, Communications Strategy Director | Jen Leung |
Senior Planner | Caroline Moyer-Kardos |
Production Company | Caviar Films Los Angeles |
Director | Henry Scholfield |
Executive Producer | Michael Sagol |
Executive Producer | Kim Dellara |
Executive Producer | Sorcha Shepherd |
EP / Head of Production | Casey Wooden |
Producer | Polly Du Plessis |
Production Supervisor | Javier Alejandro |
Producer | Mariana Moto |
Director of Photography (DOP) | Matias Boucard |
Assistant Director | Aleksey Smolier |
Wardrobe / Stylist | Toni Blaze |
Photographer | Ian Eastwood |
Editing Company | Cabin Edit |
Editor | Sam Ostrove |
Assistant Editor | Doug Scott |
Managing Director | Carr Schilling |
Editorial Company Executive Producer | Adam Becht |
Editorial Producer | Liz Lydecker |
VFX/Post Production | Blacksmith VFX |
VFX Supervisor / Lead Compositor | Daniel Morris |
Compositor | Hieu Phan |
Compositor | Robert Bruce |
Compositor | Yebin Ahn |
Compositor | Jacob Slutsky |
Compositor | Maxim Kornev |
AFX / Motion Graphics | Rick Kuan |
CG Artist | Tuna Unalan |
CG Artist | Sam Crees |
CG Artist | Ohad Bracha |
Colorist | Mikey Pehanich |
Executive Producer Color | Charlotte Arnold |
Color Producer | Paul O’Beirne |
Co-Founder / Mix Engineer | Stephen Rosen |
Head of Production | Patrick Sullivan |
Production Company | BBDO Studios |
Studio Director | Andre Rowe Jr |
Line Producer | Jonathan Hsu |
Production Manager | Drea Whitlock |
Production Manager | Ari Gonzalez |
Director of Photography (DOP) | Gerald Nonato |
Director of Photography (DOP) | Julien Diaz |
Editorial Producer | Allie Kolb |
Editor | Brad Go |
Editor | Mike Plunkett |
Assistant Editor | Morgan Ammons |
Audio Engineer | Sam Costello |
Colorist | Jeff Spott |