Title | Dog Walking |
Agency | RPA |
Campaign | University of Farmers |
Advertiser | Farmers Insurance |
Brand | Farmers Insurance |
Date of First Broadcast/Publication | 2014 |
Business Sector | Insurance |
Media Type | Television |
Length | |
Production Company | O Positive |
Production Company | The Directors Bureau |
Production Company | Bob Industries |
Editing Company | Spot Welders |
Production Company | Moxie Pictures LDN |
Director | Martin Granger |
Director | David Shane |
Director | Craig Gillespie |
Director | Jonathan Dayton |
Editor | Haines Hall |
Photographer | Nadav Kander |
Audio Post Mixer | Rohan Young |
Director of Photography (DOP) | Jo Willems |
Director | Valerie Faris |
Executive Creative Director | Joe Baratelli |
EVP, Chief Creative Officer | Joe Baratelli |
Creative Director | Tom Hamling |
Associate Creative Director | Tom Hamling |
Copywriter | Tom Hamling |
Executive Producer | Gary Paticoff |
Agency Producer | Gary Paticoff |
Executive Agency Producer | Gary Paticoff |
SVP, Executive Producer, Content | Gary Paticoff |
Editor | Spot Welders |
Editing Company | Spot Welders |
Music Composer | Jonathan Elias |
Composer/Arranger | Jonathan Elias |
Director of Photography (DOP) | Chris Soos |
Director of Photography | Gyula Pados |
Group Creative Director | Pat Mendelson |
SVP, Group Creative Director | Pat Mendelson |
Director of Photography (DOP) | Toby Irwin |
Creative Director | Dave Gold |
Director | Roman Coppola |
Copywriter | David Sullivan |
Executive Producer | Preston Lee |
Creative Director | Laura Hauseman |
Associate Creative Director | Laura Hauseman |
Art Director | Laura Hauseman |
Chief Creative Officer | David Smith |
Executive Producer | Melissa Culligan |
Executive Producer | Cayce Cole |
Music | Elias Arts |
Music Company / Composer | Elias Arts |
Creative Director/ Art Direction | Hobart Birmingham |
Art Director | Katie Carlile |
Line Producer | Donald Carr |
Production Designer | Andy Reznik |
Producer | Martha Davis |
Production Designer | Sue Tebbutt |
Executive Producer | Emma Wilcockson |
Executive Producer | Jessica Locke |
Executive Producer | Ann Haugen |
Editor | Paul Sabater |
Line Producer | Cory Berg |
Telecine Artist | Beau Leon |
Producer | Lyndsey Wilson |
Agency Producer | Lyndsey Wilson |
Executive Producer Telecine | Rhubie Jovanov |
Senior Producer | Liza Kerlin |
Audio Post Production | Eleven Santa Monica |
Art Director | Deb Grisham |
Editorial Company | Cut and Run London |
Copywriter | Chris Juhas |
Creative Director/ Copy | Perrin Anderson |
Production Designer | Ken Averill |
Executive Producer | Lizzie Schwartz |
Director of Photography (DOP) | Russell Carpenter |
Special Effects / VFX | Public VFX |
Telecine | Company 3 |
Telecine Company | Company 3 |
Production Designer | Jeremy Hindle |
Line Producer | Bart Lipton |
Executive Producer | John O’Grady |
Executive Producer | tk knowles |
Executive Producer | Chuck Ryant |
Production Company | Bob Industries |
Associate Creative Director | Damian Fratecelli |
Copywriter | Damian Fratecelli |
Director | Fred Savage |
Art Director | Ariel Shukert |
Artist | Stefan Sonnenfeld |
Agency Producer | Whitney Young |
Assistant Agency Producer | Whitney Young |
Executive Producer | Rhubie Jovanov |
Post Production | Patrick McElroy |
Executive Producer | Steve Wi |
Executive Producer | Phyllis Koenig |
Art Director | Ben Tolbert |
Title Design | Laundry |
Talent/Actors | JK Simmons |
Audio Post Production | Jeff Payne |
Producer | Selena Pizarro |
Agency Producer | Selena Pizarro |
Agency Senior Producer | Selena Pizarro |
V.P. Executive Producer | Selena Pizarro |
Copywriter | Josh Hill |
Art Director | Cheston Kwan |
Art Director | Cheston Kwan |
Typographer | Matt Orser |
Illustrator | Scott Cook |
Post Production | Shada Shariatzadeh |
Colorist | Chris Sotomayor |
Art Producer | Rosie Ollero |
Illustrator | Jill Winterbottom |
Illustrator | Roberto Ezzevalli |
Art Supervisor | Melanie Tongas |
Illustrator | Jill Winterbottom |
Illustrator | Roberto Ezzevalli |
Copywriter | Chris Juhas |
Art Director | Ben Tolbert |
Executive Producer | Shira Boardman |
Executive Producer | Carr Schilling |
Assistant Producer | Ryan Radley |
Executive Producer | Michael Bennett |
Title Animation | Yongmin Park |
Head of Production | Eric Badros |
Editor | Steve Gandolfi |
Producer | Ms. Kirsten Collabolletta |
Senior Producer | Amburr Faris |
Title Animation | Tony Liu |
Title Design | Tony Liu |
Title Animation | Julie Lenoble |
Production Designer | Jamie Vickers |
Music Company | Elias Arts |
Audio Post Production | Lime Studios |
Audio Post Company | Lime Studios |
Production Company | über content |
Production Company | MJZ |
Title Design | Laundry |
VFX/Post Production Company | Eight VFX |
Special Effects / VFX | Public VFX |
Special Effects / VFX | The Mill NY |