Title | Soliloquy |
Agency | Wieden + Kennedy |
Campaign | Smelf-Confidence |
Advertiser | Procter & Gamble |
Brand | Old Spice |
Date of First Broadcast/Publication | 2023 / 2 |
Business Sector | Deodorants |
Media Type | Television |
Length | |
Production Company | Iconoclast |
VFX/Post Production | A52 Visual Effects |
Advertising Manager | Matt Krehbiel |
Advertising Manager | Eugene Suk |
Advertising Manager | Juwan Thompson |
Executive Creative Director | Ana Balarin |
Executive Creative Director | Hermeti Balarin |
Executive Creative Director | John Petty III |
Creative Director | Sara Phillips |
Creative Director | Erik Fahrenkopf |
Art Director | Ashley Veltre |
Copywriter | Sai He |
Head of Production | Orlee Tatarka |
Executive Producer | Katie McCain |
Producer | Amanda Weiss |
Producer | Rafael Sanchez |
Chief Operating Officer (COO) | Klarika Huszar |
Design Director | Curtis Pachunka |
Designer | Ken Berg |
Producer | Jason Schwartz |
Producer | Samm Oduro |
Strategy Director | Scott Woodhouse |
Strategist | Katie Dyer |
Media Director | Emily Graham |
Media Director | Karl Collins |
Media Manager | Chris Ableidinger |
Media Manager | Leo Corcoran |
Media Manager | Abbey Mirigliano |
Planner | Kyle Moore |
Planner | Erica Campbell |
Planner | Sergio Gocobachi |
Planner | Tara Duenas |
Planner | Nathalie Aps |
Brand Coordinator | Thomas Harvey |
Managing Director | Megan Russell |
Brand Manager | Patrick McLaughlin |
Brand Manager | Siobhan Robinson |
Brand Manager | Carla Lozano |
Business Affairs Manager | Teresa Lutz |
Business Affairs Manager | Aliyah Oyemade |
Traffic | Eric Nguyen |
Director | Anna Himma |
Executive Producer | Sophia Rothbart |
Line Producer | Hera King |
Director of Photography (DOP) | Todd Martin |
Art Director | Momchil Tasev |
1st AD | Antony Tanev |
VFX Creative Director | Jesse Monsour |
2D Artist | Stefan Gaillot |
2D Artist | Richard Hirst |
2D Artist | Dan Ellis |
2D Artist | Michael Vaglienty |
3D Artist | Joe Chiechi |
3D Artist | Joey Bettinardi |
3D Artist | Derek Friesenborg |
2D Animation | Trix Taylor |
Online Editior | Ujala Saini |
Online Editior | Chris Riley |
Post-production Producer | Ashlee Buss |
VFX Producer | Ashlee Buss |
VFX Producer | Valentina Cokonis |
Post Production Coordinator | Kameron Morton |
Executive Post Producer | Kim Christensen |
Partner | Patrick Nugent |
Head of Production | Drew Rissman |
Head of Production | Niki Goodwin |
Head of Production | Jennifer Sofio-Hall |
Shoot Supervisor | Jim Radford |
VFX/Post Production | Trafik |
Color Producer | Julia King |
Colorist | Dimitri Zola |
Editing Company | Arts Academy |
Editor | Kelly Lyon |
Assistant Editor | Ryan Nunnery |
Editorial Producer | Denice Hutton |
Editorial Company Executive Producer | Timory King |
Editorial Company Executive Producer | Chelsea Spensley |
Music / Sound Design | Walker LA |
Sound Designer | Chris Nungary |
Sound Producer | Danielle Soury |
Sound Producer | Sara Matarazzo |
Sound Producer | Stephanie Pigott |